Život bez auta

Přemýšlíte nad životem bez auta? Přečtěte si řadu výhod, některé nevýhody a seznamte se s možnostmi dopravy bez auta.

Výhody života bez auta

1. Ušetříte peníze a nervy

Auto je ukázkovým příkladem toho, že my nevlastníme věci. Ale ony nás. Čím více toho máme, o tím více věcí se musíme starat, pečovat, bát a zlobit, když nefungují, jak my si přejeme. Vzpomeňte si na všechny ty registrace, údržby, škrábance, ťuknutí, hádání s partnerem u řízení. Nemluvě o krádežích či dokonce vážných nehodách. Pokud auto musíte mít (například z důvodu vašeho zaměstnání), snažte se, aby se z něj stalo “aktivum”. Tedy aby bylo prostředkem vašeho živobytí a nikoliv prostředkem přesunu z jedné dopravní zácpy do druhé.

2. Svou energii věnujete tomu podstatnému

“Nemám čas” je novodobým zaklínadlem. Přitom každý z nás má k dispozici stejných 24 hodin denně. Lišíme se tím, do čeho jsme ochotni svou energii investovat. S autem je všechno moc snadné. Došla káva? Zajedeme do kavárny. Nudíme se? Jedeme do nákupního centra. Nic není problém. Díky snadné dostupnosti všeho ale věnujeme svůj čas nepodstatným věcem a z malých rozmarů se stávají velcí časožrouti. Lidé bez auta se těmto impulzivním nápadům snáze vyhnou (protože jsou náročnější na logistiku) a místo nich se přirozeně věnují psychicky i fyzicky přínosnějším činnostem. A nebojte, na tu zmíněnou kávu si klidně zajdou také. Ale procházkou s přáteli a bez stresu, kam zaparkovat.

3. Hubnu, hubneš, hubneme

Znáte ten známý vtip, kde malý indiánský chlapeček s vykulenýma očima říká: „Tak ty mi tu říkáš, že jedete do fitka autem, abyste tam pak chodili na páse?“. Bez auta je to jiné. Zkrátka musíte využívat všechny ty způsoby dopravy, které „spalují tuk“. Jdete pěšky do obchodu. Běžíte, aby vám neujel autobus. Na schůzku s kamarádem v centru města jedete na kole. Místo čekání v dopravní zácpě trávíte čas v přírodě.

Vtip je v tom, že všechny tyto nenápadné pohybové aktivity se během dne nasčítají. 15 minut chůze několikrát denně, 30minutová jízda na kole, pár sprintů, aby vám neujel autobus, a hned z toho máte hodinovou pohybovou aktivitu a výdej pár set kalorií, aniž se nějak moc nadřete.

Pokud chcete zhubnout, prodejte auto a pusťte z hlavy věci jako elektrické kolo nebo ježdění taxíkem. Prostě choďte pěšky, jezděte na bruslích, na kole, běhejte nebo sprintujte.

4. Zvyšování míry tolerance

Omlouváme se za upřímnost, ale ti, kdo mají auto jako hlavní dopravní prostředek, bývají také línější. A přílišná lenost s sebou nese nízkou míru tolerance. Tito lidé jsou zvyklí na svůj komfort a pohodlí a neočekávané věci jsou zátěží. Snadno se rozhodí a naštvou.

Zní to neuvěřitelně, ale logiku to má. Představte si, kolik drobných úkolů a přemýšlení navíc stojí taková jízda do práce na kole (místo autem), v zimě, létě, dešti… Lidé, kteří se takto začínají nově dopravovat, obvykle uvádí, jaká je to „makačka“. Po několika cestách se jim to ale zdá normální a časem si pochvalují nově získanou fyzičku, klid i životní „zocelení“.

5. Ekologie

Chcete-li praktikovat ekologičtější životní styl, největší krok, který v tomto směru můžete podniknout, je vzdát se auta. Ježdění autem je jednoznačně nejvíce znečišťující činností, které se průměrný občan může v běžném životě dopouštět. Život bez auta redukuje naši uhlíkovou stopu, jakož i náš podíl na smogu a kyselých deštích.

Sledujte náš výzkum

V našem výzkumu sledujeme, jaké faktory ovlivňují volbu dopravního módu, dopravní zvyky a život občanů Olomouce a blízkého okolí. Proč se někdy rozhodneme jet na kole a někdy autem? Jak můžeme podpořit více udržitelné módy dopravy jako je chůze, jízda na kole nebo hromadná doprava? Proč nás zvyk používat auto i na krátké vzdálenosti činí nesvobodnými?

Na tyto, ale i další otázky naleznete odpovědi ve výsledcích našeho výzkumu, který probíhá od roku 2017 do současnosti.